Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

+2 oy
158
Denizcilik Genel kategorisinde Miço sordu
düzenledi
Abi ben bu sene tercih yapacağım fakat sağlık raporu alırken dikkat ederler mi ? 2 numara gözlük ve HAFİF işitme kaybım var(ayrıca bilmediğim hafif sağlık sorunlarım olabilir), sence sıkıntı yaratır mı ayrıca devlet mi yoksa özel hastaneden mi rapor almalıyım, mülakat formalite mi, üniversite fark eder mi tavsiyen? Abi gerçekten bu mesleği parası için istemiyorum normal mühendis maaşı olsun yeter yaparım, bu meslek için 4 sene durmadan çalıştım(lise) ve sevgili arkadaş herşeyi ama herşeyi erteledim bu kadar çok istiyorum olmayı(önemli olan laf değil icraat ve herşeyi 2 değil 3. plana attım bu meslek için) cevaplarsan çok sevinirim abi ?

1 cevap

+1 oy
Bilgin Denizci cevapladı
Sağlık sorunun varsa veya sağlık muayeneleri esnasında çıkarsa zaten Gemi Adamı olamazsın. Gözlük kullanmak problem değil.

Devlet veya özel farketmez yetkilendirilmiş sağlık merkezinden alabilirsin.
Miço yorumladı
Teşekkürler abi, peki hafif işitme kaybı sıkıntı yaratır mı sence? Asıl sormak istediğim buydu işitme cihazıyla falan izin veriliyor yazıyor yönetmelikte zaten işitme cihazına ihtiyacım yok sadece çok  gürültülü ortamlarda bazı kelimeleri tam anlayamıyorum fakat 2. Seferde anlıyorum çoğunlukla  çok gürültülü olursa( bence bu hafif işitme kaybı :) )
Bilgin Denizci yorumladı
Odyometri ile kaç desibel duymadığın tesbit ediliyor, kendi kendine belirlemen imkansız. Duyma testinde işitme cihazı ile kabul edilmesi makinecilerdedir yüksek gürültüye maruz kaldıklarından dolayı.
Miço yorumladı
Teşekkürler, peki burada yazanlar güverte(deniz ulaştırma işletme mühendisliği) için geçerli mi ?
 b) İşitme kaybından şüphelenilen gemiadamları ve gemiadamı adaylarının tümünde ve
özellikle duyma yetisine yönelik işlerde çalışacak gemiadamları ve gemiadamı adaylarında
yapılan Odyogramda 500, 1000, 2000 Hz de iyi duyan kulağın ortalama işitme eşik seviyesi 30
dB, daha kötü duyan kulağın ortalama işitme eşik seviyesi 50 dB den daha iyi olmalıdır.
Bilgin Denizci yorumladı
Tabiiki geçerli
Miço yorumladı
Gerçekten çok teşekkürler bu kadar çok soruma cevap verdiniz, tahminimce 30 ve 50 db şartını sağlarım fakat emin olmak için devlet hastanesinden KBB'den odyometri testi isteyeceğim (Doğru söylüyorsunuz odyometri testi olmadan belli olmaz) Diyelim ki odyometri testi kurtarmadı, makine sınıfında işitme cihazı takarken zabit sınıfında çalışabilir miyim(güverte için işitme cihazına izin verilmiyor dediniz) , fakülteyi okuyabilir miyim( yani sağlık raporunu alabilir miyim sizce ? )
Bu siteyi kurduğunuz için ne kadar teşekkür etsem azdır, başarılarınızın devamını dilerim.

İlgili sorular

Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

1.4k soru

1.5k cevap

950 yorum

1.4k üye

4 Online
0 Uye ve 4 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 206
Dunku Ziyaretler : 3206
Tum Ziyaretciler : 2416027
...