Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

bölüm hakkkında

0 oy
217
26 Mayıs 2016 Denizcilik Eğitimi kategorisinde muslim97 Acemi Denizci sordu
29 Mayıs 2016 muslim97 düzenledi
2 yıllık deniz ulaştırma ve işletme (ygs1 den) hakkında bazı sorularım var. gerek öğrenci iken, gerek gemide iken sakalı kesmemizi istiyorlar mı? 1- gemide tam olarak ne iş yapar bölüm mezunu? işçi gibi midir? 2- mezun olur olmaz iş bulunabilir mi? yani şöyle demek istiyorum mezuniyet sonrası girilmesi gereken bir sınav var mıdır? yoksa diploma yeter mi? 3- yolculuklar nasıldır? yani tr içi mi, yoksa okyanuslar arası mı ya da her ikisi de mi? 4- maaşları nasıldır? 5- sormaya bile gerek yok ama ingilizcesiz olmaz dimi? 2. dil isteniyor mu genel olarak ingilizce harici? 6- kıyafetler nasıldır? beyaz üniforma, şapka zorunlu mu? 7- ne taşınıyor genel olarak? şarap, içki vb taşınıyor mu?

1 cevap

0 oy
16 Şubat 2017 CoaxeM Bilgin Denizci cevapladı
2 yıllık mezunları 500-3000gt sınırlı ehliyeti almaktadırlar.

Gemide saç veya sakal kesilmeniz istenmez, ancak Türk Bayraklı gemide çalışanlar yabancı ülkelerde Türkiye'yi temsil ettiklerinden dolayı denizcilik adabı gereği mağara adamı gibi değil uzun saç veya sakalda bile düzgün olması gerekmektedir.

1- Gemide zabitanlık yani yöneticilik yaparlar, bedenen çalışma işi tayfa sınıfınındır. Ancak bu zabitan sınıfı bedenen çalışmaz veya gemi manevrası, yükleme tahliye gibi işlerde bulunmaz demek değildir.

2- Mezuniyet sonrası stajı bitirdikten sonra Sınırlı Vardiya Zabiti sınavına girerek ehliyet alınır, sadece diploma yetersizdir. İş bulma konusu biraz zor olabilir.

3- 500-3000gt gemiler yaklaşık 100m ve altına tekabül eder..Bu gemiler yakın kıyısal seferler ve Akdeniz içinde çalışırlar.

4- Maaşlar şirketten şirkete ve gemi tipine göre değişir.

5- Yabancı ülkelere çıkılınca ingilizce zorunludur.

6- Kıyafetler gemide normal günlük kıyafetler ve tulumdur, beyaz üniforma ve şapka yük gemilerinde giyilmez.

7- Gemi tipine göre değişir. Şarap gibi nitelikli yükler kimyasal tanker gemilerinde taşınır.
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

919 soru

956 cevap

562 yorum

604 üye

11 Online
0 Uye ve 11 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 1742
Dunku Ziyaretler : 3736
Tum Ziyaretciler : 1227194
...