Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

Güverte mi makine mi kararsızım.Fikirleriniz?

+1 oy
2,354
8 Temmuz 2015 Denizcilik Genel kategorisinde akulasione Acemi Denizci sordu
Sayın hocam üniverstelere baktım deniz makinaları işletme... bölümünden mezun olacak kişi sayısı daha az gibi.

Fakat biliyorum ki gemi inşaat ve makina mühendisleri ek kurslarla aynı göreve gelebiliyorlar bu bu açığı kapıyor olabilir.

Şuan tercih aşamasının son günlerindeyim ve denizcilikte kesin karar kıldım. Ulaştırma işletme(kaptanlık) istiyorum fakat makine işinde sanki daha çok açık var gibi.Bu olay kafamı çok karıştırdı bana düşüncelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

1 cevap

+1 oy
8 Temmuz 2015 CoaxeM Bilgin Denizci cevapladı
Gemi makineleri işletme mühendisliği konusunda açık şu an için fazla, bu açığı kapatmak için intibak eğitimi ile makine mühendisleri ve gemi inşa mühendislerine şans tanındı.

Şu an için açılan birçok Denizcilik Fakültesi ile Deniz Ulaştırma Mühendisliği (Güverte) de doyuma ulaştı, bundan 5 sene sonra mezun olacak zabit adayları için pekte iyimser tablo çizmek mümkün görünmüyor. Son senelerdeki maaş skalalarını incelediğimizde bu da durumu doğrular nitelikte.

Makine ve güverte bölümü arasında tercih yapmak için kişisel özelliklerinizi ve dayanıklılığınızı gözden geçirmenizi öneririm. Kendimden örnek vermem gerekirse, güvertede -20 derece soğuk havada çalışmayı makine dairesinde sıcak ve yakıt kokusu ile çalışmaya tercih ederim. Ancak dediğim gibi iki alanın da kendine göre bir zorluğu var.
8 Temmuz 2015 akulasione Acemi Denizci yorumladı
iki mesleği de yapabileceğimi düşünüyorum ama kaptanlık daha havalı gibi gözüküyor şuanki yaşım itibariyle ve çevrede kaptanlığın verdiği intibayla.

Biliyorum kolay değil 2side çok zor bir meslek fakat ben de çok rahat hayat şartları içinde büyümedim zaten,, savaşıp paramı kazanmaya hazırım.kişisel özellik bakımından ikisini de yaparım.Beni yönlendirmiş olmayacaksınız ama benim yerimde siz olsanız şuan ki tercihte makineyi mi seçerdiniz?
8 Temmuz 2015 CoaxeM Bilgin Denizci yorumladı
Şu anda ikisi arasında benim bir seçim yapmam istense yine güverteyi tercih ederim.

Ancak Deniz çalışma şartı zordur, güverte mezunu birisi için karada çalışma imkanı binde bir ise bu makine için şans olarak daha fazladır ve çok alternatifi vardır.
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

954 soru

1,047 cevap

580 yorum

693 üye

1 Online
0 Uye ve 1 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 1042
Dunku Ziyaretler : 2970
Tum Ziyaretciler : 1489843
...